syndrom vyhoření, uvědomění, příznaky, pomoc, zvědomění, životní příběh

Syndrom vyhoření a jak z toho ven

Syndrom vyhoření je pojem, který se stále více dostává do povědomí žen, mužů, a dokonce i dětí. Každý z nás má dny, kdy jej práce, péče o rodinu a další závazky doslova zahltí. Syndrom vyhoření se tak může vkrást do života každého. Ale jak ho rozpoznat od běžného krátkodobého stresu a jak se s ním vypořádat?

Co je syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření je stav, kdy se cítíte vyčerpaná, bezvýznamná a často se nacházíte i v depresi. Jako kdyby vaše vnitřní svíčka přestala hořet. A právě v tomto bodě hraje uvědomění klíčovou roli.

Příznaky syndromu vyhoření

Pokud se ztotožňujete s některým z příznaků níže, měla byste zbystřit.

  • Chronická únava:
    Cítíte se stále unavená, i když spíte dostatečně?
  • Ztráta motivace:
    Ztratila jste zájem o věci, které vás dříve bavily?
  • Snížená výkonnost:
    Máte problémy se soustředěním a plněním svých povinností?
  • Izolace:
    Stahujete se do sebe a vyhýbáte se přátelům či dokonce rodině?
  • Zvýšená podrážděnost:
    Reagujete na drobnosti vztekem a podrážděností?

Jak se s tím vypořádat?

Předně je skvělé, že si svůj stav uvědomujete. Někdy bývá těžké si přiznat, že je s námi něco jinak a je potřeba to řešit. Navíc ve stavu vyhoření člověk nemá sil na rozdávání, natož na řešení dalších problémů.

  1. Uvědomění si svého stavu:
    Prvním krokem k uzdravení je právě vlastní uvědomění, že máte syndrom vyhoření. Během dne pozorujte, jak se cítíte, jak reagujete ve vypjatých situacích a jak často se cítíte ve stresu.

    Tip: Učte se rozpoznávat signály svého těla, jako je napětí v krku nebo bolest hlavy, které mohou být příznaky nadměrného stresu.

  2. Mluvte o tom:
    Nestyďte se o svých pocitech mluvit. Svěřte se lidem, kteří vás mohou podpořit. Ať už se jedná o kamarádku nebo skupinu lidí, která řeší stejný problém. Sdílení svých emocí je osvobozující.
    Tip: Pokud je vám tato představa nepříjemná, podobnou službu vám pro začátek poskytne i papír a tužka. Sama jsem používala psaní v napjatých životních situacích.

  3. Dopřejte si čas na odpočinek:
    Nezapomínejte si občas udělat čas jen pro sebe. Kdo jiný než vy, by se měl o vaši duši a tělo postarat? Zkuste poslech oblíbené hudby, meditaci, cvičení nebo jen klidný večer s knihou. Načerpat novou energii vám také pomohou výlety do přírody nebo krátké víkendové úniky ze stereotypu.

  4. Radujte se:
    Snažte se udělat si čas na aktivity, které vám dělají radost, ať už je to umění, příroda nebo třeba hudba.
    Tip: Vypište si činnosti, které vám radost přináší a až se opět budete cítit zahlcená, jen si z nich jednu-dvě vyberte. Pokud vás nic nenapadá, zaměřte se na to, co vás bavilo, když jste byla malá.

  5. Naučte se říkat ne:
    Je dobré si uvědomit, že už jste dospělá. Ta malá holčička, co musela být poslušná a dostatečně dobrá, aby se cítila milovaně, je sice pořád uvnitř vás, ale už jste to jen vy, kdo tady rozhoduje. Nemusíte všem neustále pomáhat, zachraňovat je a snažit se zalíbit. Je v pořádku říkat ne. A je to tak osvobozující, že se budete divit, proč vám trvalo tak dlouho s tím začít. Využívejte svůj čas a energii tak, abyste měla dostatek prostoru pro sebe a své potřeby.

  6. Odborná pomoc:
    V některých případech může být vhodné vyhledat pomoc terapeuta nebo psychologa a až poté se zaměřovat na dílčí kroky výše. Nebojte se požádat o pomoc, pokud cítíte, že se nedokážete sama vyrovnat se svými emocemi a stresem.

Syndrom vyhoření může zasáhnout každou ženu. Při prevenci a v procesu uzdravování je důležitá nejen péče o sebe, ale také zvědomování si svých emocí a spouštěčů stresu. Nechtějte po sobě rychlý postup. První týden můžete „jenom“ pozorovat své emoce. Další týden zařadíte činnost, která vám dělá radost. A takto budete postupovat krok po kroku, až si jednoho dne uvědomíte, že se opět více radujete, než stresujete.

Průvodce zvědomováním emocí ZDARMA

uvědomění emocí, průvodce, zdarma, zvědomění, deprese, vyhoření, syndrom vyhoření

Stáhněte si zdarma průvodce zvědomováním emocí, který vám pomůže dosáhnout psychické pohody. Průvodce obsahuje pracovní listy, které vás snadno provedou procesem uvědomění si svých emocí a tím, co je za nimi.  

V průvodci najdete:

  • abecední seznam základních emocí s popisky
  • jednostránkový roční souhrn pro zaznamenávání nálad
  • šablonu k vyplnění pro zvědomování svých emocí
  • vyplněné vzory
Sdílet článek:
Podpořte nás tím, že sdílíte tento obsah.
Sledovat sociální sítě:
Přidejte se a pomozte nám budovat naši komunitu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru